NOWOŚĆ 
wkrótce
w księgarniach
KUP ONLINE

Czerwone mrówki mafii pięć lat temu nosiły tytuł Prawo Drakona i w księgarniach znalazły się na półkach działów dla prawników jako książka naukowa traktująca o (nawiasem mówiąc sensownych) zasadach prawa ustanowionego w starożytnych Atenach przez Drakona. Również okładka nie sugeruje, że jest to mikropowieść o współczesnej małomiasteczkowej mafii i współpracujących z nią czerwonych mrówkach.

Bogdan Loebl

Piekło weszło do raju
Bogdan Loebl

W dniu wybuchu drugiej wojny światowej miałem siedem lat i cztery miesiące, i mieszkałem w Jasieniu nad Łomnicą. Mój (o austriackim rodowodzie) ojciec, legionista Komendanta Józefa Piłsudskiego, był w Jasieniu leśniczym, a moja mama, nauczycielka, była córką ukraińskiego popa, dzięki czemu, prawdopodobnie, nie podzieliłem losu mojego rówieśnika z sąsiedniego leśnictwa. "Piekło weszło do raju" oraz poprzedzająca je "Złota trąbka" stanowią całość tej, w dużym stopniu autobiograficznej powieści, której akcja osadzona jest w latach 1939 i 1941 na polskich kresach.
Bogdan Loebl

"Ta książka, głęboko prawdziwa, nie ma nic wspólnego z publicystyką. Pozostaje świetną literaturą. Loebl pokazuje także, jak rozwiać uprzedzenia funkcjonujące w konkretnym, człowieczym wymiarze. Ideologie i polityczne idiosynkrazje nie zabijają, czynią to zawsze konkretne jednostki, choćby i zrzeszone w rozmaitych organizacjach. A zatem także i o przerażającej zgodzie człowieka na okrucieństwo jest ta powieść".
Jarosław Klejnocki, POLITYKA

"W tej pięknej i posępnej balladzie zwracają na siebie główną uwagę trzy wątki. Pierwszy - wątek Kaina i Abla. Historia bratniego sąsiedztwa, które kończy się zbrodnią. Drugi wątek przywołuje casus Małego Księcia. Całe zło świata nie znajduje żadnego dialogu, żadnego porozumienia z dziecięcą czystością sumienia i intencji. I w końcu wątek złotej trąbki. Czy koresponduje on ze złotym rogiem? Tak, jakaś analogia istnieje".
Leszek Żuliński, TWÓRCZOŚĆ

"Smak prozy, która wyrosła na podglebiu własnych, intensywnych przeżyć jest nie do podrobienia. Autor potwierdził wyraźną autobiograficzność swej prozy, która wzięła się z chęci odtworzenia dzieciństwa spędzonego na pograniczu polsko-ukraińskim. Umierają ostatni świadkowie tego wspólnego bytowania wielu narodowości w przestrzeni pomówień, żalu i wrogości, a więc każdy głos biorący się z autentycznego przeżycia staje się ważny i na wagę złota".
Karol Maliszewski, RUTA

"W swym oryginalnym, językowym kształcie powieść ta przypomina opowiadania dawnych mieszkańców kresowego świata : Brunona Schulza, Zygmunta Haupta i Leopolda Buczkowskiego. Książkę tę trzeba koniecznie przeczytać".
Magdalena Rabizo-Birek, FRAZA

Rozmowy z Mistrzem  wyd .Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu 2009

Letni dom wampirów    wyd. Adam Marszałek 2009

Książkę można kupić on-line w księgarni internetowej wydawnictwa.
KUP ON-LINE

– No, trzeba to, niestety, odwalić – mruknął pan Krzysio, zerkając na leżących nieopodal Owcę i Marlboro. Głowa skoczyła do przodu i przejechał brzytwą po szyi pana Krzysia, ale sam również oberwał – pan Krzysio ciął go od dołu, trafił pod pachę wyciągniętego ku niemu ramienia, brzytwa wysunęła się z dłoni zaskoczonego tym Głowy, pan Krzysio ciął go powtórnie, tym raze w czoło – trzasnęło, jakby ktoś złamał niezupełnie suchą gałąź i Głowa bez słowa skargi upadła na podłogę.Czernienie bieli   wyd. Adam Marszałek 2009
Książkę można kupić on-line w księgarni internetowej wydawnictwa.
KUP ON-LINE

Bogdan Loebl to poeta o dużej skali możliwości. Świadczy o tym stylizowany, dedykowany Oźogowi "Świątek"; "Liryka", wiersz nierówny lecz świadczący o dużej kulturze i wrażliwości; tradycyjny w formie, a może i w myśli, lecz mimo to niepokojący wiersz "Do widzenia Boże" i t d.Wydaje się że autor "Szkicu do pejzażu" posiada rzadką wśród swych rówieśników - i przez siebie zaniedbaną - umiejętność łączenia refleksji intelektualnej z celną i sugestywną konstrukcją obrazu poetyckiego.
Jan Józef Lipski

Najbardziej bezpośredni i nieusztucniony w wyrazie niektórych, jeszcze dość tradycyjnych, ale zwartych i plastycznych liryków Bogdan Loebl ("Pozapromienne") porzuca je dla wyraźnie odrealniony "pejzaży wewnętrznych", konstrukcji o dużym stopniu uabstrakcyjnienia w rodzaju wiersza tytułowego. Mimo to "ja" liryczne poety, próba dania wyrazu jego odrębności wobec świata zewnętrznego ma niezaprzeczony ekspresję i jednolitość nuty osobistej.
Ryszard Matuszewski

Bohater liryczny Loebla źle się czuje w skupisku domów, w natłoku ulic. Miasto będące synonimem zagrożenia człowieka, duszące go swoi "akwarium", ograniczające swobodę (Akwarium, Klatki – t. Pozapromienne) nie jest miejscem spokojnego życia, nie może przynieść ze sobą oczekiwanego uspokojenia. Spokoju tego szuka poeta wśród leśnych czy łąkowych pejzaży, które nie łączą się z obrazami wojny.
Iwona Smolka

Wydawać się może, że Loebl próbuje przenieść zasady Robbe-grilletowskiej reistycznej metody opisu świata w obręb liryki.(...)Szczególnie pasjonuje Loebla opis zjawisk fizjologicznych, zresztą, nie tylko w poezji, również w prozie; wystarczy przypomnieć "Kataraktę”.Co prawda większość wierszy z omawianego tomu poświęcona została miłości
lecz i to uczucie - jak się wydaje - poeta zamyka w sferze fizjologii.
Mieczysław Orski

Oficjalny debiut poetycki Bogdana Loebla z roku 1963, "Pozapromienne", przyniósł mu nagrodę Peleryny w gdańskim konkursie o Czerwoną Różę. Wydane w roku 1968 "Uspokojenie" umocniło pozycję poety wśród różnorodnych poczynań pisarskich Loebla. "Kwiat odwrócony", trzeci zbiór jego wierszy, już samym tytułem sugeruje i uprawomocnia jednocześnie programową przewrotność.
Adriana Szymańska

Bogdan Loebl pisze wiersze istotne, ważne, bolesne. Rozległa dramaturgia istnienia jest tu bardzo przejmująca, pełna wnikliwej autorefleksji i niebanalnych uogólnień. Podoba mi się postawa poetycka Loebla. Czuje się w niej powagę wypełnianej roli i wiarę w egzystencjalną wiedzę poezji. W jej misję etyczną.
Leszek Żuliński

Spoza każdego chyba wiersza tego tomu (Kwiaty rzeźne) wyłania się wizerunek śmierci. To jakby do niej są skierowane wyznania poety, rozważania o bliskich, o własnym życiu, o tym, jak usilne dążenia do uzyskania zewnętrznej choćby harmonii kończą się fiaskiem i jest coraz bliżej widmo katastrofy. Od dwudziestu lat z górą fascynuje mnie: twórczość Bogdana Loebla.
Marek Sołtysik

Wiersze Bogdana Loebla są gorzkie i smutne. I właściwie nigdy inne nie były. Ton gorzkiej świadomości, że życie ludzkie jest pasmem klęsk, że wiedzie przez ruiny marzeń, pozornych sukcesów, gruzy wiary w porządek świata, przewija się we wszystkich dotąd opublikowanych tomach tego poety.
Jan Grygiel

Zaryzykuję twierdzenie, że od czasów Leśmiana nie było w naszej literaturze podobnego Loeblowi wiwisektora ludzkiego cierpienia, który byłby jeszcze na dokładkę w stanie opatrzyć poświęcone tej tematyce utwory stosowną filozoficzną legitymacją. Bogdan Loebl ("Zaciśnięta pięść róży") właśnie to uczynił. Filozofia jego jest krótka i celna, da się streścić w jednym zdaniu: póty człowieka, póki jego bólu. A boli go Bóg, boli go świat, bolą go ludzie.
Krzysztof Maria Sieniawski

Poetycki świat Bogdana Loebla jest światem na rozdrożu, światem, w którym nie istnieją żadne kategoryczne wartości: miłość okazuje się być iluzją, a życie - gorzką świadomością mającej nadejść, prędzej, czy później, śmierci. Warsztatowa doskonałość, urokliwość metafor, doniosłe wątki egzystencjalne i wreszcie niezaprzeczalna kultura językowa - oto najistotniejsze atuty poezji Bogdana Loebla.
Janusz Koryl

W przekonaniu poety Bogdana Loebla cywilizacja przekształciła ludzi w bestie, trzyma ich w karbach jeszcze tylko resztka nałogów kulturowych .Loebl w wierszu "Do widzenia Boże" radby znaleźć kogoś, kto by świat odkupił jeszcze raz taką śmiercią, w którą się odchodzi z podniesioną głową. Bogdan Loebl to jeszcze jeden autentysta, a tematyka autentyzmu to nie tylko, jak sądzą niektórzy, wieś, ale i jak najbardziej również skłębione od sprzeczności i potworności miasto, i skomplikowany szeroki świat.
Jan Bolesław Ożóg

Twórczość Bogdana Loebla stanowi bardzo spójną całość. Jest to w istocie pamiętnik artysty, którego forma rzuca dodatkowe światło na zamysł autora. Poszukiwania formalne Loebla ująć można po pewnych koniecznych uproszczeniach w taki przebieg, które rozpoczynają formy nieco klasycyzujące. Od tej debiutanckiej literackości poeta przechodzi do wiersza amorficznego, który organizuje wszechobecna metafora, 
potwierdzająca związek poezji Loebla z poetyką Różewicza, później Karpowicza, a także Białoszewskiego, zwłaszcza w jego formule poezji: ”sprawdzone sobą"
Zofia Brzuchowska

Bogdan Loebl okazał się z biegiem lat jednym z najradykalniejszych turpistów i mizerabilistów, bo trudno nawet nazwać tę mieszankę ż smutku i pogardy, jaka składa się przede wszystkim na jego twórczość Musiał minąć niejeden rok, zanim język Loebla zdążyliśmy odczytać. I znaleźć dlań właściwe miejsce na mapie dzieł i tendencji. Bogdan Loebl, właściwie zawsze trochę paradoksalny. Literatura nigdy nie była nigdy dla niego środkiem, ale zawsze celem najwyższym.
Piotr Kuncewicz


KUP ON-LINE
Nie zabijaj  wyd. Adam Marszałek 2008
Książkę można kupić on-line w księgarni internetowej wydawnictwa.Bogdan Loebl - poeta (znany także jako autor tekstów piosenek i bluesów), twórca słuchowisk (Wydawnictwo Adam Marszałek wydało w 2007 r. wybór jego słuchowisk: „Wesołych Świąt”) i artykułów publicystycznych; jest również prozaikiem. W 1965 r. debiutował tomem opowiadań „Upał" (Iskry). Następne książki prozatorskie Loebla to „Katarakta” (Iskry 1966), „Alibi” (Iskry 1976), „Pijany kogut” (Czytelnik 1985), „Nie zabijaj” (KAW 1985), „Letni dom wampirów" (Wydawnictwo Łódzkie, Alfa 1990), „Meta nasza pijana” (Presstrust 1991), „Złota trąbka” (Ruta 2003), „Prawo Drakona” (Nowy Świat. 2005), „Dom moich rodziców” (Nowy Świat 2006), „Dymek Mesjasz zwierząt” (Nowy Świat 2008).opis zaczerpnięty z www.marszalek.com.pl

KUP ON-LINE
Dymek mesjasz zwierząt  wyd. nowy świat 2008
Książkę można kupić on-line w księgarni internetowej Merlin.

"Dymek, mesjasz zwierząt", to pierwsza bajka w bogatym dorobku prozatorskim Bogdana Loebla. Napisał ją, jak sądzić należy z zawartej w niej dedykacji, pod wpływem nagannego traktowania zwierząt przez człowieka: "Moim przyjaciołom - chorej na białaczkę, wyrzuconej do lasu kotce Parasi, którą znalazła moja żona Anna i psu Gaśkowi, którego przywiązanego drutem do drzewa ocaliły moja wnuczka Julia i synowa Magda, przygarniętemu bezdomnemu psu Miśkowi, genetycznie głuchej, rasowej kotce Kasi, którą pozostawiono na środku szosy, zapewne żywiąc nadzieję, że, nie słysząc nadjeżdżającego samochodu, nie ucieknie przed nim, kociakowi Adasiowi wrzuconemu do kubła na odpadki przez trzech młodzieńców oraz pamięci wszystkich wyrzuconych kociąt i wypchniętych z samochodów, przywiązanych do drzew drutem, sznurkiem, rzemykiem smyczy, albo żyłką wędkarską psów, do których nikt z ludzi nie zdążył , by pokrzyżować plany Bestii. Pies, którego wnuczka Bogdana Loebla Julia i synowa Magda znalazły w lesie przywiązanego drutem do drzewa, mieszka w domu pisarza i nie wie, że stał się bohaterem książki, którą objęło swoim patronatem stowarzyszenie VIVA! - Akcja dla zwierząt.

opis zaczerpnięty z www.merlin.pl


KUP ON-LINE
Breakout Festival 2007  Metal Mind Productions , 2009
Jedyne w swoim rodzaju DVD poświęcone pamięci Tadeusza Nalepy oraz Miry Kubasińskiej! To wyjątkowe wydawnictwo zawierać będzie materiał zarejestrowany w Hali Podpromie, w rodzinnym mieście nestora polskiego bluesa ? Rzeszowie, gdzie w czerwcu 2007 roku odbył się specjalny festiwal zorganizowany w ramach pożegnania tych dwoje ? jakże znamiennych dla historii polskiej muzyki rockowej i blues-rockowej ? artystów. W festiwalu udział wzięły takie gwiazdy polskiej sceny muzycznej jak Artur Gadowski, Kasia Kowalska, Maciej Maleńczuk, Perfect, 1984, Paweł Kukiz, Nie-bo, Dżem, Józef Skrzek, jak również syn artystów ? Piotr Nalepa. W trakcie tej szczególnej imprezy wykonawcy prezentowali publiczności swoje własne interpretacje utworów Breakoutu ? melancholijne, poetyckie, jak również drapieżne czy też cyniczne, zarówno ?klasyczne? jak i na wskroś nowoczesne. DVD w wersji limitowanej, wzbogaconej o 2 płyty CD z zapisem tego znakomitego koncertu. Polecamy!

opis zaczerpnięty z www.merlin.pl


KUP ON-LINE
 SBB Iron Curtain + Bonus Tracks [Limited Edition]
Metal Mind Productions , 2009

Legenda polskiej sceny muzycznej powraca z nowym albumem - ?Iron Curtain?, który ukaże się 26 stycznia! Poprzedni album SBB ? ?The Rock? ukazał się w 2007 roku i spotkał się z gorącym przyjęciem zarówno ze strony publiczności jak i krytyków muzycznych. Na ?Iron Curtain? zespół zaprezentuje jeszcze bardziej rockowe oblicze, ale będą to też bardziej rozbudowane kompozycje. Jak zapowiada Józef Skrzek: ?Ciśnienie współczesnego świata powoduje ludzkie zapomnienie...Jesteśmy pokoleniem burzącym mit "żelaznej kurtyny" Europy...Muza najdobitniej wyraża odczucia buntowników tamtych czasów...Nowe brzmienie SBB jest zwierciadłem życia pogromców barier..? Jednak tytuł interpretować można wielowątkowo, bo jak twierdzi Józef Skrzek, kurtyna ciągle jest obecna, nie tylko w podziale na Wschód i Zachód, biednych i bogatych, ale i w niektórych mediach, gdzie na pierwszym planie znajdują się marionetkowi wykonawcy, oddzieleni od prawdziwych artystów, którzy żyją sztuką. Wydawnictwo dostępne również w limitowanej, ekskluzywnej wersji, wzbogaconej o dwa dodatkowe utwory.

opis zaczerpnięty z www.merlin.pl


KUP ON-LINE
Płytę można kupić on-line w księgarni internetowej Merlin.

Pomysłodawcą projektu "W Hołdzie Tadeuszowi Nalepie" jest Jan Borysewicz, który wraz z synem artysty Piotrem Nalepą oraz grupą czołowych polskich artystów postanowili stworzyć album będący hołdem dla "ojca polskiego bluesa ".
Zmarły w ubiegłym roku Tadeusz Nalepa w jednym z wywiadów powiedział: "To co chciałem, osiągnąłem. Żałuję, że nie nagrałem więcej płyt, a mogłem mieć przynajmniej dwa razy tyle. Zostanę przy bluesie. Czuję się dobrze z sobą samym i z tym co robię".
Album zawiera 13 utworów autorstwa Tadeusza Nalepy w wykonaniu min. Jana Borysewicza (Lady Pank), Andrzeja Nowaka (TSA / ZŁE PSY), Pawła Kukiza (Piersi), Piotra Nalepy (Nie-bo), Piotra Cugowskiego (Bracia) Jerzego Styczyńskiego (Dżem), Maćka Silskiego oraz wielu innych artystów.

opis zaczerpnięty z www.merlin.pl


KUP ON-LINE
Płytę można kupić on-line  księgarni internetowej Merlin.

Album nagrany w 1985 roku, dopiero teraz ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD. Krążek zawiera osiem kompozycji nagranych ?na żywo, ale w studiu?, 100% mistrzostwo muzyczne, bez żadnych upiększeń, ani poprawek. Na krążku znalazły się głównie utwory, które już wcześniej ukazały się na albumie To mój blues, jednak tym razem można je usłyszeć w odrobinę ostrzejszych, bardziej rockowych aranżacjach. Dodatkowym atutem płyty są rozmowy muzyków nagrane podczas sesji, pojawiające się pomiędzy utworami i nadające temu wydawnictwu bardzo szczególny charakter. Wspaniała interakcja muzyczna pomiędzy artystami, po prostu piękny blues. Album wyjątkowy również pod tym względem, iż jest oficjalnym muzycznym debiutem Piotra Nalepy, którego gitarę możemy usłyszeć w kilku kompozycjach.

opis zaczerpnięty z www.merlin.pl